Lai uzlabotu Eiropas konkurētspēju Zemes mākslīgo pavadoņu tirgū, Eiropas Savienības pamatprogrammas „Apvārsnis 2020” finansētā projektā GIESEPP MP turpina izstrādāt Eiropas pirmo vienkārši integrējamo režģotā jonu raķešdzinēja standartizēto elektriskās spēkiekārtas platformu (GIESEPP), kas darbojas ar „ArianeGroup” jonu raķešdzinējiem, bet ir saderīga ar citiem dzinekļiem.
Salīdzinot ar ķīmiskajām spēkiekārtām, elektriskās spēkiekārtas nodrošina būtiskus degvielas patēriņa efektivitātes uzlabojumus, kas ļauj ievērojami samazināt masu un apjomu, pazemināt nesējraķetes izmaksas un paaugstināt ekspluatantu ienākumus, jo elektriskās spēkiekārtas atvieglo derīgās kravnesības palielināšanu. Mūsdienīgs Eiropas režģotais jonu raķešdzinējs dos Eiropai iespēju ne tikai konkurēt, bet arī izvirzīties priekšgalā šajā augošajā pasaules tirgū. Gaidāms, ka tirgus apjoms pieaugs no atsevišķām pārdošanām līdz vismaz divciparu skaitam sakaru, navigācijas un zinātniskajiem pavadoņiem paredzētu sistēmu gadā.
Praksē tas nozīmē, ka smago ģeostacionārās orbītas pavadoņu masu un apjomu var ievērojami samazināt, lai varētu pievienot vairāk derīgās kravas, piemēram, papildu retranslatorus. Savukārt sīkie zemās orbītas pavadoņi var atļauties augstas klases spēkiekārtu, nezaudējot līdzekļus par nesējraķetēm.
Šī projekta nolūks ir turpināt izstrādāt iepriekš finansēto projektu GIESEPP (režģotā jonu raķešdzinēja standartizēta elektriskās spēkiekārtas platforma), kura mērķis bija uzbūvēt un izmēģināt modulāras spēkiekārtas risinājumu līdz tehniskās gatavības līmenim TRL5 (attiecīgajā vidē pārbaudīta tehnika) dažādās konfigurācijās kosmiskajiem lidojumiem zemajās un ģeostacionārajās orbītās, kā arī kosmosa izpētes nolūkos. Pārstrukturētais konsorcijs demonstrēs un iepriekš kvalificēs prototipam līdzīgu sistēmu attiecīgajā vidē līdz tehniskās gatavības līmenim TRL6/7.
Projekta koordinators Cirils Dīcs no „ArianeGroup GmbH” sacīja: „Modulārā koncepcija, kas ļauj gan mainīt jaudas līmeni, gan nomainīt pamatelementus, jau ir izraisījusi interesi visā pasaulē. Tāpēc mēs ceram, ka to atzinīgi novērtēs galvenie dalībnieki kopienā un mēs varēsim ar to ieiet tirgū.”
Projekta GIESEPP MP konsorcijs
Projektu GIESEPP MP īsteno konsorcijs, kurā ietilpst „ArianeGroup GmbH” (Vācija), kas nodrošina dzinekļa projektēšanu un projekta koordinēšanu, „Airbus Defence & Space” (Francija), kas nosaka kosmisko lidojumu vajadzības un veic sistēmu projektēšanu, „Aerospazio Tecnologie s.r.l.” (Itālija), kura pienākums ir sistēmas izmēģināšana, Justusa Lībiga universitāte Gīsenē (Vācija), kas gādā par dzinekļa līmeņa pārbaudēm un zinātnisko atbalstu, CRISA (Spānija), kas ir atbildīgs par enerģijas avota procesoru, un „WIT Berry” (Latvija), kas nodarbojas ar komunikāciju un informācijas izplatīšanu. Projekta ilgums ir 3 gadi. Projekts sekmīgi startēja 2021. gada janvārī.
Vairāk par projektu: www.gieseppmp.eu