GIESEPP MP projekts, kurā piedalās WIT Berry, noslēdzas ar ievērojamiem sasniegumiem izmaksu ziņā efektīvās sakaru satelīttehnoloģijās.

GIESEEP Final meeting WIT

GIESEPP MP projekts, kuru līdzfinansē Eiropas Savienības programma Horizon 2020, noslēgsies 2024. gada decembrī, iezīmējot būtisku pavērsienu uzlaboto elektrisko dzinēju sistēmu attīstībā kosmosa lietojumiem. Šī projekta īstenošanā bija iesaistīts arī uzņēmums no Latvijas SIA “WIT Berry”, kas nodrošināja uzņēmuma komunikācijas un informācijas izplatīšanas aktivitātes.

Viens no galvenajiem projekta sasniegumiem bija noslēguma elektriskās dzinēju sistēmas (Electric Propulsion System – EPS) savienošanas testēšanas kampaņa, kas tika veikta Aerospazio Tecnologie modernajā LVTF-3 vakuuma laboratorijā Itālijā. Šīs kampaņas ietvaros tika pārbaudīta ArianeGroup RIT2X dzinēja, Airbus Crisa jaudas apstrādes bloka un Airbus-DS šķidruma regulatora darbība, validējot savienotās elektriskās dzinēju sistēmas funkcionalitāti. Testos tika iekļautas būtiskas misijas fāzes, piemēram, orbītas paaugstināšana un pozīcijas uzturēšana, kā arī analizēti RIT2X dzinēja izplūdes īpašības, vilce, izkliede, jonu enerģija un citi veiktspējas rādītāji.

Projekta ietvaros Airbus veiktais tirgus novērtējums atklāja daudzsološas iespējas tehnoloģijām, kas izstrādātas GIESEPP MP ietvaros. Īpaši nozīmīgas priekšrocības iespējams sasniegt GEO komunikācijas satelītiem un kosmosa izpētes misijām, piedāvājot būtisku masas ietaupījumu un dzinēju funkciju izmaksu optimizāciju, kas tiek izmantotas satelītu pārvietošanas un darbības fāzēs.

ArianeGroup Vācijā izstrādātais RIT2X dzinējs ir izcils progresīvo dzinēju tehnoloģiju piemērs. Viens no lielākajiem radiofrekvenču jonu dzinējiem pasaulē, tas izmanto ksenona gāzi, lai radītu vilci caur jonizāciju un elektrostatisko paātrinājumu. Šo procesu precīzi pārvalda Airbus Crisa jaudas apstrādes bloks (Power Processing Unit – PPU).

Kristians Knorrs, ArianeGroup projekta vadītājs un GIESEPP MP konsorcija koordinators, atzīmēja: “Ar veiksmīgo GIESEPP MP noslēgumu Eiropa ir spērusies milzu soli augstu specifisko impulsu elektriskās piedziņas sistēmu jomā. Papildus produkta attīstīšanas un validācijas aktivitātēm ir sagatavota rūpnieciska mēroga sērijveida ražošana. Drīzumā būsim gatavi apgādāt Eiropas un pasaules tirgu ar izcilām elektriskās piedziņas tehnoloģijām.”

Noslēdzoties GIESEPP MP projektam, konsorcija dalībnieki apņemas izmantot iegūtās zināšanas un izpētīt jaunas šīs tehnoloģijas pielietošanas iespējas, lai turpmāk piegādātu gala produktu tirgum.

GIESEPP MP projekta konsorcijs

GIESEPP MP projektu īstenoja konsorcijs, kurā ietilpa ArianeGroup GmbH (Vācija) dzinēju inženierijas un projekta koordinācijas nodrošināšanai, Airbus Defence & Space (Francija) misiju prasību un sistēmu inženierijas izstrādei, Aerospazio Tecnologie (Itālija) kā sistēmu testēšanas eksperti, Justus-Liebig Universitāte Gīsenā (Vācija) dzinēju līmeņa testiem un zinātniskajam atbalstam, CRISA (Spānija) jaudas apstrādes bloka izstrādei un WIT Berry (Latvija) komunikācijas un izplatīšanas aktivitāšu vadībai.

Mediju kontakti:
Linda Kimeisa
Komunikācijas vadītāja, WIT Berry
linda@witberry.lv