WIT Berry odziņa – Ilva Kavicka

WIT Berry odziņa – Ilva Kavicka

Ilva ir trīs bērnu mamma un darbojas pārtikas nozarē. Ražo saldumus un uzkodas no dabiskām izejvielām, kā arī dažādu augu pulverus (nātru, smiltsērkšķu, upeņu u. c.) smūtiju un zaļo kokteiļu pagatavošanai. Produkti ir ar zīmoliem „Abra” un „Kalnup”. Pašreiz vēl šiem zīmoliem ir mājražotāju statuss, bet, maziem solīšiem virzoties uz priekšu, tiek plānots kļūt par ražošanas uzņēmumu. Esmu pārliecināta, ka tas Ilvai izdosies, jo viņa ir mērķtiecīga, uzņēmīga, gatava mācīties un doties uz priekšu. Zinu, ka Ilvai ir svarīgi, ka viņas produkti ir bioloģiski, jo viņa vēlas saviem bērniem, ģimenei un apkārtējiem dod pašu labāko.

Par viņas personību skaidri liecina arī šādi fakti: noskrējusi maratonu 42 km, kāpusi kalnos un lēkusi ar izpletni, trīs bērnu mamma.

“Ilvas odziņa ir tas, ka viņa spēja bērnu kopšanas atvaļinājumā izdomāt un attīstīt savu oriģinālo biznesa ideju, lai nebūtu jāatgriežas ierastajā darbā!”

Lasiet un iedvesmojieties!

 

1. Pastāsti par sevi — īss „elevator pitch”

Esmu Ilva Kavicka, SIA „Positive foods” līdzīpašniece. Savulaik absolvēju RTU Inženierekonomikas fakultāti, strādāju vairākās lieliskās darbavietās, iedvesmojos un ņēmu piemēru no līdzšinējiem darba devējiem, kamēr nonācu līdz savam uzņēmumam.

Kopā ar ģimeni ikdienā darbojamies arī savā piemājas saimniecībā Auces novadā, kur iekopjam zemi, stādām un sējam. Un par to tiekam ik vakaru aplaimoti ar visskaistāko saulrietu pasaulē.

 

 

2. Pastāsti par uzņēmumu un nozari, kurā darbojies

Darbojos pārtikas nozarē. Ražojam saldumus un uzkodas no dabiskām izejvielām, kā arī dažādus augu pulverus smūtiju un zaļo kokteiļu pagatavošanai. Produkti ir ar zīmoliem „Abra” un „Kalnup”. Pašlaik vēl esam mājražotāju statusā, bet ir plāns kļūt par ražošanas uzņēmumu.

Mūsu produktus pašlaik var iegādāties mazajos veikaliņos, kā arī pāris veikalu tīklos. Cītīgi laužam ceļu un lūkojamies uz tirgu arī ārpus Latvijas. Esam pavisam jauns uzņēmums, līdz ar to pašlaik daru visu, kas ikdienā nepieciešams, sākot ar izejvielu iegādi/ieguvi, ražošanu un beidzot ar pārdošanu.

 

3. Kā Tu nokļuvi šajā uzņēmumā/biznesā/amatā/projektā?

Pirms dažiem mēnešiem sanācām kopā ar Līgu (otra SIA līdzīpašniece) un sapratām: liekam savas pieredzes, prasmes un kompetences kopā un darām, tagad vai nekad. Nodibinājām mūsu kopējo uzņēmumu un turpinājām iestrādnes. Līdz šim pāris gadus jau darbojos šajā jomā kā pašnodarbināta persona.

 

4. Kas bija visgrūtāk vai visvieglāk, uzsākot savu biznesu / iesaistoties šajā projektā?

Visgrūtāk ir vakaros laikus aiziet gulēt, jo, kā jaunā uzņēmumā, kur vēl nav darbinieku, kam deleģēt uzdevumus, pašai ir jāizdara šis un vēl tas. Ar šo es cīnos. Vēlos pāriet veiksminieku klubiņā pie cīruļiem, kas spirgti mostas piecos no rīta un sāk dienu ar sveicienu saulei. Par tādiem „sīkumiem” kā nodokļi, grāmatvedība, dažādi stratēģiski lēmumi… tos pat neuzskatu par grūtībām. Ja patīk tas, ko dari, tad visu var iemācīties, darot un esot procesā.

Lieliski ir tas, ka darbojamies divatā. Tas līdzšinējais „viena pati” periods ir diezgan nomācošs, jo nav viedokļu apmaiņas, diezgan ātri nonāc strupceļā un gribas visam atmest ar roku, jo gluži vienkārši nav ar ko aprunāties.

 

 

5. Kāpēc uzskati, ka preces vai pakalpojumi, ko piedāvā Tavs uzņēmums, ir nepieciešami pasaulei? Ar ko tie ir īpaši?

Bizness ir skarbs — to, vai produkts pasaulei vajadzīgs, skaidri parāda pārdošanas apjomi un pieprasījums. Uzražot var pilnīgi visu, tikai visa kā pasaulē jau ir gana.

Veselīgo un dabisko saldumu niša ir augoša, jo arvien vairāk cilvēku meklē ne tikai tukšas kalorijas, bet gan funkcionālus un vērtīgus produktus. Šajā ziņā esam trāpījušas desmitniekā. Mums prieks, ka arvien vairāk cilvēku sāk aizdomāties par veselību, par dzīvesveidu, lasa informāciju uz iesaiņojuma. Lai pasaule par mums uzzinātu un saprastu, ka tieši to visi jau sen gribējuši, ir jāturpina iesāktais. Un mums ļoti labi izdodas. Mūsu produktus pārsvarā izvēlas veselīga dzīvesveida piekritēji, tie, kam rūp, ko ēd paši vai bērni, daudz ir tādu, kas sastapušies ar alerģijām, jo saldumi un uzkodas ir bez nevajadzīgām piedevām un krāsvielām.

 

6. Ar kādām atziņām esi sastapusies savā biznesa sfērā?

Šī nebūs diez ko pozitīva atziņa, bet labāk to saprast uzreiz. Sākumā daudziem mazajiem ražotājiem ir stadija, kad „jūra līdz ceļiem”, ej ar milzu entuziasmu pa tirdziņiem un domā: nu tik būs, nu tik pirks. Bet, lai arī Latvijā esam paši labākie, mūsu vienkārši ir par maz. Tie, kas neražo pirmās nepieciešamības preces, agri vai vēlu nonāk pie domas, ka jāmeklē eksporta tirgi… vai arī jāturpina tirgot tepat, bet hobija līmenī.

 

7. Kas Tevi visvairāk iedvesmo?

Līdz sirds dziļumiem esmu aizkustināta, ja cilvēki ir savās īstajās vietās un dara lietas vai rada notikumus no sirds un ar patikšanu. Tad tajā visā parādās pareizā attieksme un īstā vibrācija, ko mēs saņemam tālāk kā iedvesmu. Nesenie iedvesmojošie piemēri: teātra izrādes, orķestra koncerts, bērnudārza pasākums, pirts rituāls, sakopta lauku ainava.

 

8. Kas Tevi spēj visātrāk nokaitināt?

Esmu diezgan impulsīva, tāpēc mani padara traku muļļāšanās, čammāšanās, bremzēšana, rindas. Man ir vajadzīgs brīvs skrejceļš ieskrējienam. Un tūlīt. Šī iemesla dēļ ar prieku dzīvoju arī laukos, jo tur nekad nav sastrēgumu un var brīvi elpot ar pilnu krūti. Šī iemesla dēļ arī priecājos, ka Latvijā mums ir ātrākais internets Eiropā (vai tuvu tam). Nekad neesmu bijusi trakajās izpārdošanu dienās veikalos, tas manai apziņai liekas ārprāta pasākums, kur es noteikti tiktu ātri vien nokaitināta.

 

 

9. Ko Tu ieteiktu tiem, kas vēlas uzsākt darboties biznesā / līdzīgā projektā?

Izklausīsies nedaudz vieglprātīgi, bet šīs atziņas ir ņemtas no pašas pieredzes: mazāk domāt, vairāk darīt; nemērīt septiņreiz, bet griezt uzreiz; vienkārši lēkt nezināmajā; nemeklēt attaisnojumus, bet gan meklēt iespējas.

Un, pats galvenais, zināt, ko vēlies, un nebaidīties no lieliem sapņiem.

 

10. Kā Tu vērtē uzņēmējdarbības iespējas Latvijā?

Iespējas ir visiem, kas to vēlas. Mūsu uzņēmumam ir lieliska pieredze, piesaistot dažādu veidu atbalsta instrumentus: sadarbojamies ar mentoriem, ar kouču. Izmantojam valsts piedāvāto atbalstu — biznesa inkubatoru, kas savukārt ļauj vieglāk piekļūt pie zinātniekiem un sadarboties jaunu produktu izstrādē. Novērtēju Latvijas Lauku konsultāciju centra piedāvātos pakalpojumus un veiksmīgo sadarbību.

Starp citu, pats pirmais starta finansējums man nāca no „bezdarbniekiem”. It kā šķietami bezcerīga situācija, bet NVA piedāvā iespēju katram, kas ir pietiekami motivēts, uzsākt savu pašnodarbinātību, piešķirot finansējumu un pat pusgadu maksājot algu. Iesācējiem, kam nekā nav, tikai idejas, tas ir diezgan motivējoši.

 

11. Trīs lietas, ko Tu noteikti vēlētos īstenot/izdarīt

No domām pie darbiem:

  • man būs Zemgales tautastērps, pilns komplekts, ko vēlāk atstāšu mantojumā meitai;
  • mūsu uzņēmums būs veiksmīgs, un piecu gadu laikā sasniegsim nospraustos mērķus;
  • man būs tik daudz brīvu līdzekļu, lai kopā ar ģimeni varētu brīvi ceļot, ar norunu, ka vienmēr atgriežos Latvijā, jo mājas ir te.

 

 

12. Kuras ir Tavas mīļākās ogas?

No bērnības nemainīgi ērkšķogas.

 

 

Lasiet un iedvesmojieties arī no citām saldajām, košajām un īpašajām WIT Berry odziņām!

Back to top