Eiropas Savienības finansētā projektā HAlMan, kas kļūs par pavērsienu metalurģijā, komunikācijas aktivitātes nodrošinās uzņēmums no Latvijas

Eiropas Savienības finansētā projektā HAlMan, kas kļūs par pavērsienu metalurģijā, komunikācijas aktivitātes nodrošinās uzņēmums no Latvijas

SIA “WIT Berry” no Latvijas nodrošinās sabiedrības iesaisti, efektīvu informācijas un jaunu zināšanu apriti starptautiskā projektā HAlMan. Šī projekta galvenais mērķis ir izstrādāt un nodemonstrēt integrētu ilgtspējīgu mangāna un mangāna sakausējumu ražošanas procesu no mangāna rūdām un mangānu saturošiem atkritumiem, par reducētājiem izmantojot ūdeņradi un sekundāros alumīnija avotus. Šī izstrādne tiks īstenota Eiropas Savienības finansētā projektā HAlMan, kas kļūs par pavērsienu metalurģijā, jo sagatavos ilgtspējīgus procesus ar zemu ogļskābās gāzes izplūdi un mazu enerģijas patēriņu, bez cieto atkritumu veidošanās un ar ieguves un metalurģijas rūpniecības otrreizējo izejvielu valorizāciju.

Eiropā 2020. gadā no aptuveni 1,3 miljoniem tonnu importētas mangāna rūdas un 0,6 miljoniem tonnu saražotu mangāna rūdu tika saražoti aptuveni 1,4 miljoni tonnu mangāna ferosakausējumu. Šajā procesā izplūda vairāk nekā 1,8 miljoni tonnu ogļskābās gāzes, kas ir aptuveni 2,5 % no ES metalurģijas kopējās ogļskābās gāzes izplūdes.

2020. gadā Eiropa importēja aptuveni 111 tūkstošus tonnu elektrolītiskā mangāna un 38 tūkstošus tonnu elektrolītiskā mangāna dioksīda. Pēdējais ir izšķirīgi svarīgs akumulatoru rūpniecībai, kuras ievērojama izaugsme paredzama tuvākajos gados. Turklāt nākamajās desmitgadēs ES metalurģijai būs jāpaliek ilgtspējīgai, vienlaikus saglabājot saimniecisko konkurētspēju un ieturot Zaļo kursu.

Šajā kontekstā Eiropas Savienības finansētā projekta HAlMan mērķis ir izstrādāt un izmēģināt oriģinālu procesu, kas nodrošinās efektīvāku un ilgtspējīgāku mangāna un mangāna sakausējumu ražošanu dažādiem potenciālajiem lietojumiem. Piemēram, jauna izejviela alumīnija rūpniecībai (alumīnija un mangāna sakausējumi); videi draudzīgāks mangāna izstrādājums, kas vairākās nozarēs var aizstāt elektrolītisko mangānu; jauni izstrādājumi feromangāna rūpniecībai; mangāna dioksīds akumulatoru rūpniecībai un, visbeidzot, deficītu izejmateriālu ieguve no izejvielām.

Guna Valtere, WIT Berry komunikāciju speciāliste: “Šis ir pirmais metalurģijas nozares projekts, kurā WIT Berry ir iesaistīts. Šī būs jauna, unikāla pieredze mums mācīties no pasaules līmeņa metalurģijas nozares pārstāvjiem, lai rastu jaunas idejas un veidus, kā visai tehnisku un specifisku informāciju nodot ne tikai nozares pārstāvjiem, bet arī sabiedrībai.”

Par projektu HAlMan

Projektu HAlMan līdzfinansē Eiropas Savienība. Projekta konsorciju veido 14 partneri un 3 asociētie partneri (AP), kas pārstāv 10 valstis. Projekta koordinatore ir Norvēģijas Zinātnes un tehnoloģiju universitāte. Konsorcija partneri ir AS OFZ (Slovākija), „Mintek” (Dienvidāfrika), AS SINTEF (Norvēģija), „WIT Berry” (Latvija), Atēnu Nacionālā tehniskā universitāte (Grieķija), SIA „Maksa Planka Dzelzs izpētes institūts” (Vācija), Progresīvi minerālu un pārstrādes rūpnieciskie risinājumi (AdMiRIS) (Grieķija), Nacionālais pētniecības un tehnoloģiju izstrādes centrs (ΕΚΕΤΑ) (Grieķija), AS „Mytilineos” (Grieķija), „CALIX Europe” (Francija), SIA CALIX (Austrālija, AP), AS „Odlewnie Polskie” (Polija), Imperiālā zinātnes, tehnoloģiju un medicīnas koledža (Apvienotā Karaliste, AP), MET4 (Grieķija), SIA „Transalloy” (Dienvidāfrika) un „Assmang” (Dienvidāfrika, AP). Projekts ir uzsākts 2023. gada janvārī un ilgs 4 gadus.

Papildu informācija:

Guna Valtere, WIT Berry komunikācijas speciāliste, guna@witberry.lv

Back to top